Rejestracja: 601-775-123
Wrocław, Żernicka 215 mapka
Kontakt: skype rejestracja internetowa

Badania wysokościowe

Badania na budowie powyżej 3 metrów wysokości [badanie wysokościowe]

Witam Pana
Chciałbym prosić o radę. Jakie są wymagania lekarskie dotyczące wzroku, aby móc uzyskać badania wysokościowe ?

Witam Pana ponownie.
Dziękuję za odpowiedź, przepraszam że zawracam Panu głowę, ale mam pewien problem i chciałbym się poradzić. Postaram się streścić mój problem dotyczący badań wysokościowych:

 

Jestem młodym inżynierem.

 • Mieszkam we Wrocławiu i zajmuję się projektowaniem konstrukcji budowlanych. Moja praca oczywiście polega na siedzeniu przy komputerze :)

Aby jednak uzyskać uprawnienia budowlane muszę rok przepracować na budowie. I tu zaczynają się moje obawy.

Od dziecka widzę gorzej na jedno oko i nie używam go (Pan wie o co chodzi na pewno). Gdy zasłonię zdrowe oko to tym gorszym widzę normalnie (trochę gorzej oczywiście), ale normalnie używam tylko tego zdrowszego oka, a zatem nie patrzę "trójwymiarowo i nie mam widzenia obuocznego".

Dziwne to trochę jest dla mnie bo ja nigdy nie odczułem swej niby ułomności, we wszystkich papierach z podstawówki, szkoły średniej, a nawet przy badaniu wzroku na prawo jazdy mam napisane że mam bardzo dobry wzrok.

Od 10 lat prowadzę bezwypadkowo samochód, no jednym słowem wydaje mi się że to czy się patrzy tylko jednym okiem, czy dwoma nie robi istotnej różnicy.

 

 • Mam w związku z tym pytanie, co mam robić ? 

Piszę do Pana z nadzieją że coś mi Pan poradzi. Rok na budowie muszę odbębnić, bo bez uprawnień nie utrzymam rodziny (żona, dziecko).

Na budowie po studiach pracuje się głównie w dokumentacji, i ogólnie nie wykonuje się skomplikowanych robót na wysokości, ani nie prowadzi maszyn.

Dziękuję za poświęcony mi czas.
Marcin Wrocław


Badania wysokościowe

Podziel się:

Oczopląs

Witam

Panie doktorze mam pytanie co do badań wysokościowych , mianowicie chodzi mi o to czy jest możliwość dostania takich badań jeśli mam oczopląs z niedowidzeniem lewego oka .

pozdrawiam
Piotr

Badania wysokosciowe

Witam pana doktora mam takie pytanie mam26 lat pracuje na stanowisku elektro monter na średnim napięciu i nie mam badań wysokościach i moje pytanie jest takie jak pracuje na drabinie nic mi sie nie dzieje ani w głowie mi sie nie kręci ani sie nie chwieje ale chciałem zmienić prace i tam potrzebne mi sa badania wysokościach tylko słabo widze na jedno oko tzn nie widze małych rzeczy to mam wadę od urodzenia i jak stanę na jednej nodze to sie chwieje nawet jak mam oczy otwarte i chciałem sie dowiedzieć czy przeszedł bym takie badanie z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

Okulista

Witam. Mam 22 lata i od urodzenia mam wrodzoną wadę wzroku w lewy oku, która wynosi 4,5+ dioptria do tego astygmatyzm , drugie oko jest całkowicie sprawne.Czy jest szansa że dostane pozytywną opinię od okulisty co do pracy na wysokościach?

astygmatyzm a praca jako elektroradiolog

chcę pracować jako radiolog ale niestety mam astygmatyzm. Nie wiem czy mam składać dokumenty do uczelni jesśli okaże się, że niestety nie będę niedopuszczona.

psycho testy wysokosciowe i co dalej..

Witam serdecznie! Moje pytanie możne wydać się banalne, ale jest to dla mnie mały kłopot. nie mam skierowania ale chce sobie zrobić badania wysokościowe. Zrobiłem badania psychotechniczne nie wiem co dalej. Czy mam się zgłosić do poszczególnych lekarzy(np. prywatnie do okulisty, laryngologa, neurologa) a następnie z wynikami do lekarza medycyny pracy , czy od razu do lekarza medycyny pracy, a on skieruje mnie dalej.
Bardzo proszę o podpowiedz! Dziękuje i pozdrawiam!

@Zależy, do jakich celów mają służyć te badania?

Psychotest

Witam
Zrobiłem badania psychotechniczne do pracy powyżej 3 metrów,ważne na 4 lata.Czy sam psychotest wystarczy dla pracodawcy?
Pozdrawiam
Marek

Praca w okularach na wysokości powyżej 3 m

Praca w okularach na wysokości

Mam astygmatyzm, nosze okulary -1 dioptrie,
 ale wszystkie inne badania wzroku mam dobre(dodam że pracuje jako kierowca zawodowy)
 i czy z taką wadą moge podjąć sie pracy na żurawiach (pow.3 metrów).

Raczej trzeba się liczyć z koniecznością noszenia szkieł kontaktowych.
Jeżeli są one dobrze tolerowane, to lekarz powinien dopuscić do
pracy na żurawiach wieżowych.

Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia

niedosłuch

czy nosząc aparat słuchowy można uzyskać badania na wysokości powyżej 3 m?

Jednooczna Ratownik Medyczny

MOIM MARZENIEM JEST ZOSTAĆ RATOWNIKIEM MEDYCZNYM ,CZY MAJĄC WADE WZROKU ZEZ ROZBIEŻNY,BRAK WIDZENIA OBUOCZNEGO A ZAZNACZAM ZE NIE WIDZĘ NAJGORZEJ OKO ZEZUJĄCE TROCHĘ SŁABIEJ MAM SZANSE NA SPEŁNIENIE SWOICH MARZEN?DZIĘKUJE ZA ODP.

Odpowiedź
Znam jedną osobę, którą w podobnej sytuacji nie dopuszczono do tego zawodu. Tym nie mniej każda sprawa powinna być traktowana indywidualnie.

Dokładny przepis.

Witam!!!
Czytałem i oglądałem Pana wypowiedzi na temat badań wysokościowych.
Niestety podaje Pan cały czas, że w polskim prawie itd, ale nie ma dokładnego z nazwy przepisu.
Rozchodzi się o wątek braku obuoczności.
Nie inreresują mnie opowieści co by było gdyby, bo to nie przepis.
Znalazłem tylko wymagania i przeciwskazania do pracy wysokościowej tj powyżej 3m. i to jest używanie okularów. nic o braku obuoczności. Jeszcze raz proszę o dokładny przepis.
Pozdrawiam
Krzysztof

brak widzenia obuocznego

Witam. Mam problem. Okulistka stwierdziła u mnie brak widzenia obuocznego. Czy mogę pracować jako policjant. Proszę o odpowiedz bo to jest dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuje.

 • Raczej nie można

Pytanie Badania Wysokościowe

Witam
Panie doktorze mam następujące pytanie byłem na badaniach wysokościowych i przeszedłem badanie okulistyczne potem pan laryngolog sprawdzał czy słyszę itd na koniec poszedłem i kazano mi stanąć na jednej nodze wyciągnąć ręce przed siebie i zamknąć oczy i postać tak przez chwile od zawsze miałem z tym problem nawet na z otwartymi oczami troszkę mną giba nie przewracam się ale muszę się podeprzeć o czym może to świadczyć ?

dostałem te badania na dwa lata ale Pani lekarz dziwnie się na mnie popatrzyła :P nigdy nie straciłem przytomności nie robiło mi się słabo nie mam lęku wysokości i jak zamknę oczy i stoję na dwóch nogach jest ok

proszę o odpowiedz z góry dziękuje

Dyskwalifikacja osob z niedosłuchem.

To jak to w końcu jest z tym niedosłuchem, lekarz ma zakaz wydania zdolności przy określonym niedosłuchu czy to tylko zalecenie ??
Doszły mnie słuchy że przy ubytku słuchu 50 db mogą występować zaburzenia równowagi(wina błędnika). Czy istnieje możliwość wykonania dodatkowych badan mogących potwierdzić braki zaburzeń równowagi?? Bo te nie występują.

badania wysokościowe powyżej 100metrów w masce tlenowej

Na czym polegają wyżej wymienione badania

Badania wysokosciowe, a padaczka w uśpieniu

Witam Panie Doktorze,
Czy jako osoba ze zdiagnozowana padaczka, mam szanse otrzymać pozwolenie na prace na wysokości? Dodam, ze od diagnozy miałam 3ataki grand mal tylko i wyłącznie w trakcie snu, przy czym ostatni atak miał miejsce ponad 5 lat temu. W rzeczywistości będę pracowała głównie w biurze, na budowie pojawię się może ze 2-3 razy w ciągu całej praktyki.
Z góry dziękuje za odpowiedz

 •  Przy prawidłowo przeprowadzanych badaniach raczej nie ma takiej możliwości

Problem ze sluchem u kandydata na ratownika

witam,pana mam poważne pytanie za rok zdaję maturę i niezmiernym moim marzeniem jest zostać rat.medycznym--- czy jest szansa na prace w ratownictwie medycznym z niedosłuchem

nabytym wskutek złego leczenia ucha środkowego (gronkowiec)przez wiele lat u laryngologa.

Ratownictwo to nie tylko zespoły wyjazdowe, ale również transportówka ... pozdrawiam

Odpowiedź
Dużo zależy od stopnia niedosłuchu.
Podejście lekarzy może także być różne.
Nie potrafię konkretnie odpowiedzieć.

Badania wysokościowe a stan po operacji tętniaka

Witam serdecznie pisze do Pana z takim pytaniem.
7 marca tego roku wykryto u mnie tętniaka na aorcie wstępującej miałem operacje wszystko przebiegło bez powikłań.

Pracuje fizycznie na wysokości kładę wentylacje na dachu. I mam pytanie czy we wrześniu jak przystąpię do badani dostane je?????????????

Odpowiedź

 • Postarałbym się o opinię od kardiologa, że stan po tej operacji nie jest przeciwwskazaniem do tej pracy
 • W przeciwnym razie może być różnie.

Czy można je wykonać w jeden dzień

Dzień Dobry
Potrzebne mi są badania wysokościowe powyżej 3 metry, czy można takie badania u Państwa wykonać?
Jeśli tak, to proszę o informację ile takie badania kosztują i czy można je wykonać w jeden dzień,
oraz co muszę mieć ze sobą. Proszę o podanie w jakie dni takie badania można przejść i o jakiej godzinie najlepiej się zjawić.
Pozdrawiam
Gabriel

 • Są do wykonania w jeden dzień, po rejestracji . Koszt 180 zł, wymagane jest skierowanie od pracodawcy.

badania wysokościowe

Witam,

a co w sytuacji, gdy się nie jest zatrudnionym. Tzn. mąż nie mam pracodawcy, pracuje na zlecenie, na umowę o dzieło, albo na umowę o współpracy. Jest monterem klimatyzacji i wentylacji. Potrzebne mu badania wysokościowe, bo inaczej nie wpuszczą go na budowę, ale nie jest zatrudniony przez Inwestora. Czy samemu również można zrobić takie badania?

stożek rogowki a badania wysokosciowe pow 3m

Witam Panie Doktorze
Mam w prawym oku stożek rogówki, nosze soczewkę kontaktową twarda, soczewka koryguje moją wadę w 100% (soczewka bez wzmocnień)czyli widzę przedostatnią linijkę z tablicy, widzenie obuoczne tez jest ok (widzę muchę 3d i kółka w obręczy tez prawidłowo rozpoznaje)Oko lewe zdrowe.Lekarz okulista nie zezwolił na prace pow 3m. (dał do 3m )Konsultowałem to z wieloma lekarzami,(13z15 lekarzy okulistów odpowiedziało ze przeciwwskazaniem nie sa choroby narządu wzroku tylko ewentualne ich następstwa, które powodują "niewidzenie" a podstawą wydania pozytywnej opinii jest widzenie na ostrość i widzenie obuoczne )

dlatego Pisze tez do Pana, i proszę o odpowiedz, jeśli to możliwe
Mam trzy pytania
1.Czy stożek rogówki w moim przypadku dyskwalifikuje mnie z prac na wys pow 3m
2 Pani kadrowa z firmy do której staram się o prace, oświadczyła, ze nie przyjmie zaświadczenia od innego lekarza, niż tego z którym firma ma podpisaną umowę, nawet jeśli ja poniosę koszty badania. CZY MA DO TEGO PRAWO ?
3 Czy mogę sie odwołać od decyzji negatywnej lekarza okulisty, Jak tak to gdzie lub kogo

 

Choruje na schizofrenie

DZIEŃ DOBRY mam na imię Marek i mam pytanie.. mam na oku prace ale na wysokości a choruje na schizofrenie, ale czuje się bardzo dobrze i chciałbym zapytać czy zaliczone miałbym badanie wysokościowe?

Bo jeśli nie, to nie ma sensu wydawać pieniędzy na badanie.. proszę o szybką odpowiedz. Z góry dziękuję za odpowiedz

Odpowiedź
Raczej nie, ale trudno tak do końca powiedzieć

Dyskryminacja okularników

Noszę okulary od szkoły średniej. Szedłem do wojska w 1988 roku, otrzymałem kategorię A. Po wojsku robiłem prawo jazdy, otrzymałem terminowo do 5 lat. W pracy zawsze problem z otrzymaniem uprawnień do pracy na wysokości, ale jakoś się udaje.

Samochodem jeżdżę już 30 lat bez żadnych problemów. Polskie przepisy dotyczące okularników, są dyskryminujące, przecież to ja wiem czy widzę dobrze, Jeżeli będę miał problem z widzeniem to sam z pracy na wysokości zrezygnuję, nie będę także jeździł samochodem, jestem świadomym człowiekiem. Trochę zaufania dla obywateli.

Cena badań wysokościowych

jaka będzie cena badań wysokościowych dla 4 osób

Brak logiki w stosunku do właścicieli Firm

"Jako właściciel firmy podlega Pan badaniom jedynie na własny wniosek i te badania są niepotrzebne".

Jednym słowem jako właściciel firmy nie stanowię zagrożenia pracując na wysokości np z poważną wadą wzroku, ale jako szeregowy pracownik już tak? Pozostawiam bez komentarza.

Pozdrawiam

w Holandii nie ma dla mnie przeciwwskazań

Z góry uprzedzam, że nie zamierzam obrazić nikogo. Mam zamiar jedynie wskazać absurdy polskiej rzeczywistości.
Cytuję Pana: "W przypadku zachowania tego widzenia, przy wysokości do 3 metrów okulary są do rozważenia, powyżej 3m szkła kontaktowe [pod warunkiem ich tolerancji]."
A teraz interpretacja KP: "Prawo polskie nie określa czy pracownik noszący okulary korekcyjne może lub nie może pracowac na wysokości.

Każdorazowo decyzję taką podejmuje lekarz."
W praktyce wygląda to tak, że o naszym życiu decydują po raz wtóry tabelki autorstwa urzędników, na które powołuje się lekarz medycyny pracy. Jedna dyskwalifikuje nas do pracy, inne do przyznania grupy inwalidzkiej. Jeszcze inne nie dyskwalifikują nas do rozpoczęcia kształcenia w zawodzie, do wykonywania którego potrzebne są predyspozycje zdrowotne.

Równocześnie nie ma ŻADNEJ synchronizacji pomiędzy BHP, KP i wytycznymi dla lekarzy medycyny pracy. Za przykład niech znów posłużą okulary, nad którymi wszyscy się zastanawiają pod kątem "co by było gdyby..." nie bacząc na obowiązek pracy z wykorzystaniem środków ochrony osobistej (okulary ochronne).

Reasumując. Kształcę się za zgodą lekarza w danym kierunku, aby później być zdyskfalikowany przez tego samego lekarza podczas badań wstępnych/kontrolnych na stanowisko typowe dla mojego zawodu. Kolejnym argumentem potwierdzającym absurdy polskiej rzeczywistości niech będzie fakt, że w Polsce nie mogę pracować na wysokości powyżej 3 m. Jednak w Holandii nie ma dla mnie przeciwwskazań.

Lekarze do badań wysokościowych

Witam Mam kilka pytań

1.Dostałem skierowanie na badanie wysokościowe do 3 lekarzy, w związku z tym czy po wypełnieniu tego skierowania mam gdzieś się z nim udać czy oddać je pracodawcy ?

2.Lekarz okulista orzekł ze rozpoznano astygmatyzm i prace powyżej 3m jest możliwa w szkłach kontaktowych nie będzie miało to żadnego wpływu na orzeczenie skierowania 3.Te zaświadczenia od

3 lekarzy ocenia jeszcze jakiś inny lekarz i wystawia opinie ?

 •  Ocenia to wszystko czwarty lekarz uprawniony do badań profilaktycznych i on podejmie ostateczną decyzję /wystawia orzeczenie lekarskie dla Pracodawcy/ !!

Jakie w ogóle są

Jakie w ogóle są niezbędne badania do pracy pow. 3m ?
wiem , że :
-psychotechniczne
-laryngolog
-neurolog
-okulista
-morfologia + cukier ???

czy coś jeszcze?

Ograniczenia wiekowe

Proszę napisać czy są ograniczenia wiekowe do pracy na wysokości pow.3m.

 • teoretycznie nie ma

w Niemczech dopuszczają do

w Niemczech dopuszczają do pracy na wysokości do 60 lat

Oczopląs a praca na wysokości

Witam, po szeregu badań a mianowicie -stymulacja kratką małą i dużą
-tomografia
-rezonans  magnetyczny
-badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Werdykt-oczopląs wielokierunkowy "najprawdopodobniej" wrodzony.Czy
istnieją jakiekolwiek testy mące jednoznacznie określić czy mogę
pracować na wysokości do 3m
lub wyżej.Dziękuję za rzetelną odpowiedz.

 • Według mnie są przeciwwskazania zdrowotne, ale najważniejsza jest opinia specjalisty laryngologa

[najlepiej znającego Pana przypadek ]

Zakres badań wysokościowych

Dobry wieczór Panie Doktorze. Proszę rozwiać moje wątpliwości.Czy mówiąc o badaniach wysokościowych mamy na myśli badanie neurologiczne.

laryngologiczne i okulistyczne czy tylko bad.psychotechniczne, a może jedno i drugie? Czy praca na wysokości do 3 metrów oraz powyżej 3 metrów zawsze wymaga wykonania badań psychotechnicznych? W Dzienniku Ustaw z 1996 r w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych nie ma wzmianki o badaniach psychotechnicznych w związku z pracą na wysokości.A może są jeszcze inne przepisy regulujące tę sprawę? Z góry dziękuję za odpowiedź.Hanna
 
 
 
 •  W przypadku powiązania pracy na wysokości z pracą wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej, badanie psychologiczne jest wymagane
 • Przykłady takich prac : prace na wiaduktach i mostach, prace na wysokości na masztach i wieżach antenowych, prace przy obsłudze żurawi wieżowych i smojezdnych [również wiele innych].
 • Lekarz również może zlecić badanie psychologiczne w każdym przypadku, kiedy uzna to za stosowne do właściwej oceny stanu zdrowia badanego /nawet bez pracy na wysokości/
 • Dz. U Nr 62, poz. 287 z 1996 roku

Podstawa prawna badań

jaka jest podstawa prawna wymogu badan wysokosciowych pow 3m (kodeks
pracy? zarzadzenie? dziennik ustaw?)

dla inspektora nadzoru
budowlanego.Poprosze o dokładne paragrafy
dziekuje z gory

Podstawa prawna:

Podstawa prawna: Rozporządzenie MP i PS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tj. Dz. U z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm. § 25 ), Art. 229 Kodeksu pracy.

WITAM, PANA DOKTORA. ZWRACAM

WITAM, PANA DOKTORA. ZWRACAM SIĘ DO PANA Z NASTĘPUJĄCYM PYTANIEM: MAM OBUSTRONNY NIEDOSŁUCH OKOŁO 45 DB CZY TAKI NIEDOSŁUCH MA ZNACZENIE ABY UZYSKAC POZWOLENIE DO PRACY NA WYSOKOŚCI?

 • Proszę przeczytać post zamieszczony wcześniej w komentarzach tej strony

Tych wszystkich lekarzy co

 •  Niestety trudna sytuacja na rynku pracy rodzi frustracje oraz posty obraźliwe. Poniżej komentarz oryginalny z zachowaniem ortografii oraz gramatyki.

Tych wszystkich lekarzy co dyskfalifikuja ludzi z wiekszosci zawodow rto sie powinno na slupach po.....szac. mam astygmatyzm chociaz podstawowe testy ktore sobie robie go nie ujawniaja wcale.

I zez przemienny ktorego tez nie widac i zdyskfalifikowali mnie ze wszystkiego. to jakas paranoja . uwazam ze narusza to moje konstytucyjne prawo do wolności!!!!! zaj.....l bym za to ludzi o tym decydujacych. pracy znalesc niemoge

Wcale nie dziwię się agresji zawartej w powyższym poście

Jakiś czas temu całkowicie zawaliło mi się życie osobiste i zawodowe. Po wielu miesiącach bezskutecznego poszukiwania pracy trafiła się korzystna oferta; pracodawca bardzo szybko odpowiedział i zaakceptował moją kandydaturę.Wszystko szło świetnie do momentu psychotestów; dwa bardzo podobne badania (przechodzący je na pewno wiedzą o jakie chodzi) wykazały u mnie brak widzenia obuocznego (szczerze mówiąc z tym terminem zetknąłem się dziś po raz pierwszy,pomimo iż wcześniej wiedziałem że mam zeza i astygmatyzm).

I dziś się dowiedziałem,że praktycznie wszystkie swoje marzenia mogę wyrzucić do kosza,że nie będę mógł skorzystać z ofert,do skorzystania z których dają mi podstawę moje wykształcenie,kwalifikacje i posiadane uprawnienia.Stałem się zakładnikiem lekarzy,którzy (o ile nie przymkną oka) mogą mnie skazać na wegetację - a w wyniku mojej (ciągle trwającej) sytuacji rodzinno-zawodowej pieniędzy potrzebuję wręcz rozpaczliwie.Ale bezduszni urzędnicy z Ministerstwa Pracy mają to w głębokim poważaniu,to nie oni w razie czego skończą pod mostem :/

 

 • Moja odpowiedź : smutne, ale niestety prawdziwe.

Nie dziwie się takiej

Nie dziwie się takiej reakcji. Autor posta nie może znaleźć pracy i zostaje tym samym skazany na na życie na marginesie. A wszystko przez urzędniczą nieodpowiedzialność i niekonsekwencję w działaniu, która uderza zarówno w badanych jak i lekarzy przeprowadzających badania. Jednak lekarz najwyżej wysłucha efektów frustracji. Badany musi z tym żyć.

Badania wysokościowe bez pacjenta !!!

Witam.mam do Pana doktora pytanie. Bardzo pilnie potrzebne jest mi zaświadczenie badan wysokościowych <tzn.do 3,5 m.> ale jestem z Lublina<drugi koniec Polski >.

Czy jest taka możliwość aby je uzyskać i ile mnie to będzie kosztowało??Proszę o pilną odpowiedz to bardzo ważne. Z góry dziękuje

 • Kolejny niepoważny mail za  który lekarz może pójść do więzienia
 • Każde badanie profilaktyczne odbywa się po bezpośrednim badaniu przez lekarza

Monter wysokościowy astygmatyzm

Witam mam takie pytanie ponieważ chcę iść do pracy jako monter
wysokościowy

Tylko jest problem, ponieważ mam wadę wzroku, nie noszę okularów,

ale mam wadę : astygmatyzm krótkowzroczny obu oczu. ostrość
wzroku po korekcji szkłami VOP - 1,0 c.s + 0,5 cyl. - 1,5 i VOL - 1,0 c.s
+ 0,5 cyl. -2,75 więc,

czy dostane uprawnienia na wykonanie mojej pracy
powyżej 3m ??

a widzisz cos?

a widzisz cos?

astygmatyzm lewego oka praca

astygmatyzm lewego oka praca na wyskości jako nauczyciel zawodu

badania wzroku na badania wysokościowe

Badania wysokościowe - badane jest kilka parametrów narządu wzroku [nie tylko ostrość wzroku] i tłumaczenie tej sprawy laikom może prowadzić do pewnych nieporozumień w terminologii.

Tym nie mniej brak widzenia obuocznego dyskwalifikuje Pana jako kandydata do pracy na wysokości powyżej 3 metrów.

Jedną z wymaganych konsultacji do tzw badań wysokościowych jest konsutacja okulistyczna, połączona z dokładnym badaniem wzroku.

 

dlatego radziłbym pójść na wizytę do okulisty, celem ewentualnej korekty wady wzroku i wcześniejszego sprawdzenia widzenia stereoskopowego.

Opinia lekarza okulisty będzie prawdopodobnie decydująca o zdolności do pracy na wysokości.

 • Celem badań wysokościowych jest przede wszystkim stwierdzenie braku jakichkolwiek przeciwskazań do pracy na wysokości.

Brak widzenia obuocznego naraża Pana na upadek z wysokości i wszystkich konsekwencji tego wypadku w pracy .

Brak widzenia obuocznego (stereoskopowego) jest również przeciwskazaniem do pracy na wysokości do 3 m.

 • W przypadku zachowania tego widzenia, przy wysokości do 3 metrów okulary są do rozważenia, powyżej 3m szkła kontaktowe [pod warunkiem ich tolerancji].

 

Badania wysokościowe koszt - Sprawdź najlepsze ceny !!

Według przepisów Kodeksu pracy -

praca na wysokości jest pracą na wysokości powyżej 1 metra.


Witam raz jeszcze!!!

przepraszam ze zawracam głowę - ale mam juz ostatnie pytanie - czy istnieje zabieg który koryguje wadę w widzeniu stereoskopowym, po którym mógłbym pracować na wysokości powyżej 3 metrów ??- Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!!!


 • Nie słyszałem o zabiegach pozwalających na późne przywrócenie widzenia obuocznego [szczególnie przy zezie], ale najlepiej zapytać lekarza okulistę.

 

to jest zabawne

Mam astygmatyzm jedno oko zdrowe drugie +3 i zeza ukrytego przy badaniu przyrządem (ustawianie tych patyczków) wyszedł brak widzenia obuocznego. Natomiast przy badaniu innym przyrządem( dla każdego oka inny obrazek i trzeba je ustawić tak żeby się nakładały) wyszło że wszystko jest ok i zeza nie mam. O co chodzi??

Jeszcze pytanko cz po laserowej korekcie słabego oka widzenie się w nim polepszy ?? Cy to niema sensu .

Szkła kontaktowe na wysokości

Szkła kontaktowe na wysokości

Witam! Mam poważny problem w związku ze swoją wadą wzroku,( co prawda
jest ona nie duża – 0,5 lewe oko, - 0,6 prawe), Pani doktor z
Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, powiedziała, że taka wada
dyskwalifikuje mnie do pracy na wysokości powyżej 3m.

Ponieważ
odrobiłem lekcje zadałem jej pytanie czy stwierdza się u mnie:
- brak widzenia obuocznego – odpowiedz brzmiała NIE
- czy mam widzenie stereoskopowe – odpowiedz brzmiała NIE
       

Znalazłem również na waszej stronie odpowiedz na jednego z postów,
że praca w okularach na wys. powyżej 3 m jest niemożliwa, więc
zapytałem się miłej Pani doktor czy mogę używać soczewek, aby
rozwiązać problem, na to Pani dr cytuje

„ A jak panu wpadnie wapno do
oka” ja jej wytłumaczyłem, że w takim przypadku problem miał by
również zdrowy człowiek oraz wytłumaczyłem, że przepisy BHP
zabraniają murowania, tynkowania itp.

Bez okularów ochronnych. Może ja
nie mam racji i jestem niezdolny do tej pracy, zaś jeśli jest szansa na
uzyskanie wymaganych pozwoleń to proszę o podpowiedz jak mogę to
uzyskać?

Z góry dziękuje
Dawid

 •  Sprawa jest trudna

Mają wejść przepisy, które nie będą dopuszczały pracy w szkłach kontaktowych - tylko w goglach czy coś w tym stylu

Pozostaje chyba tylko odwołanie do instytutu medycyny pracy

 • trudno mi się ustosunkować do opinii tego lekarza, chociaż jest w tym sporo racji. W Niemczech  np zabroniona jest praca na wysokości w szkłach kontaktowych.
 • Ci, co używają szkieł kontaktowych do pracy [na budowach] podkreślają dyskomfort przy pracy np w zapyleniu.

Dziękuje za podpowiedź,
Jutro mam zamiar udać się do wymienionej jednostki i skserować wszystkie udokumentowane badania, następnie wybiora się na wizyte prywatną do lekarza medycyny pracy aby wypowiedział się na ten temat, Niestety jestem z pomorza i do Pana mam dość daleko aby się spotkać.
 
Jeśli interesuje Pana rozwój tej sprawy moge informować na bieżąco. Jeszcze raz dzięki za szybką odpowiedz, pierwszy raz korzystam z takiej formy pomocy i jestem mile zaskoczony.
Pozdrawiam

 

Czy pole widzenia jaskrowe?

Czy pole widzenia jaskrowe dyskwalifikuje mnie kategorycznie przy pracy na wysokości pow. 3m?

Czy jest możliwość korekty soczewkami, przy jednoczesnym leczeniu? Pozdrawiam

 • Zadecyduje opinia lekarza okulisty

ja mam ten sam problem i

Ja mam ten sam problem i nawet ślusarzem nie mogę być to wszystko jest do d... siedzieć za biurkiem i nic więcej..........

Właściciel firmy 34 lata

No właśnie, ja ma 34 lata i właśnie się dowiedziałem, że nie mam przestrzennego widzenia,co jest

śmieszne, mam wadę oczu +0,5 , +1,5.

Miałem operację jako 3 latek na zeza. No i też chce robić uprawnienia budowlane. W jednej firmie budowlanej pracowałem mimo przeciwwskazań, o czym nie wiedziałem, nie przeczytałem papierów z badań a firma mnie nie poinformowała o tym :))

Teraz jestem jako projektant w firmie projektowej z wykonawstwem, 95% czasu spędzam w biurze,

sporadycznie muszę wejść trochę wyżej by coś zmierzyć. I taki deb....y przepis może nie pozwolić mi wykonywania zawodu, jeśli się pracodawca uprze i nie będzie chciał takiego pracownika.

Nie pozostaje chyba nic innego, jak otworzyć swoją firmę. Czy mając swoją firmę, trzeba mieć takie badania jako właściciel firmy????

 • Jako właściciel firmy podlega Pan badaniom jedynie na własny wniosek i te badania są niepotrzebne
 • Niestety spotkałem się z żądaniem wykonania badań przez właścicieli firm, pracujących jako podwykonawcy

Zasady badań wysokościowych

Witam
Pracuję jako sprzedawca w dużym markecie i od czasu do czasu trzeba zdjąć towar z magazynu wysokiego składu w tym celu używamy wysokich drabin (schodów) 3,25m wys. na kółkach lub podestu samojezdnego podnoszącego się na wysokość ok 5 m.

Dodam, że noszę okulary. Uprawnienia do obsługi podestu mam od blisko 2 lat.

Ostatnio robiłem badania okresowe łącznie z wysokościowymi i
psychotechnicznymi.

Lekarz na zaświadczeniu napisał że mogę wykonywać pracę na wysokości do 3 m w okularach natomiast powiedział mi (czego nie napisał) że pow. 3m muszę mieć soczewki kontaktowe.

 

 • Natomiast podest ruchomy mogę obsługiwać w okularach powyżej 3m, ponieważ ma on ze wszystkich stron barierki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości.

Kadrowa niestety interpretuje to w ten sposób, iż nie mogę obsługiwać podestu pow. 3m. Dodam że stan mojego wzroku nie zmienił się w ostatnich 10 lat i wcześniej nie było przeciwwskazań do wykonywania tych prac.

Inspektor BHP również twierdzi że mogę obsługiwać podest.

Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu właściwej interpretacji tych zapisów, lub jakąś wykładnię prawną, bo sam niestety nie mogę nigdzie znaleźć przepisów prawnych jak to jest z tymi okularami i pracą na wysokości do 3m i pow. 3m .

Bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuję
Pozdrawiam Zbigniew

Odpowiedź

Według przepisów wykonawczych Kodeksu pracy (Dz.U. nr 129. poz 844 z dnia 26 września 1997 r. ) paragraf 105.2 - do prac na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni -

 • niezależnie od tego na jakiej wysokości się znajduje, jeżeli ta  powierzchnia jest osłonięta ze wszystkich stron, co najmniej do 1,5 metra wysokości pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi.
 • lub wyposażonej w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące przed upadkiem z wysokości

Jeżeli praca na tym podeście została zakwalifikowana jako praca na wysokości powyżej 3 m. , to kadrowa ma rację, jeżeli nie to rację Inspektor BHP. Jest to problem do rozwiązania wewnątrz zakładu pracy, przy udziale Komisji BHP.

 • Według innych przepisów opartych na Kp,  powyżej 3 m. nie może być zatrudniona osoba w okularach korekcyjnych.

Niedosłuch a badania wysokościowe

Witam Państwa.

Mam do Panstwa wielka prośbę, jestem studentem 2 roku
budownictwa, jednak mam niedosłuch ucha lewego i chodzę w aparacie
słuchowym.

Gdy byłem na badaniach z uczelni dostałem zaświadczenie ze
mogę pracować tylko na wysokosci do 3 metrów...czy jest możliwość, że
później po zakonczeniu studiów, dostanę badania bez ograniczenia wysokości

 • Czy to nie możliwe z moją wadą...wadę tą mam od  3 lat, nie jest ona

wrodzona tylko nabyta...bardzo będę wdzięczny za odpowiedź z góry
dziekuje...

 • Sprawa kontrowersyjna, czy idealny słuch jest potrzebny przy pracy na wysokości.
 • W mojej prywatnej opinii, ze względu na bezpieczeństwo pracownika, niedosłuch jest jednak przeciwwskazaniem do pracy na wysokości powyżej 3 metrów

niedosłuch

Witam.
Panie Doktorze, jeżeli wyraził się Pan:
"•Sprawa kontrowersyjna, czy idealny słuch jest potrzebny przy pracy na wysokości.
•W mojej prywatnej opinii, ze względu na bezpieczeństwo pracownika, niedosłuch jest jednak przeciwwskazaniem do pracy na wysokości powyżej 3 metrów."
należy rozumieć, że przepisy nic na ten temat nie mówią i jest to dowolność lekarza badającego i medycyny pracy?
I jeszcze jedno. Czy badanie słuchu na "szeptanie" ma znamiona rzetelnie przeprowadzonego badania?

12następna ›ostatnia »

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania

Rejestracja internetowaTelefon do rejestracji
601 775 123Zapisy  do mojego "Prawko" Newslettera

Psychotesty,badania lekarskie i wiele innych!!

We respect your email privacy

Subscriber Counter


Lekarzpracy.pl to centrum wiadomości, gdzie medycyna pracy Wrocław przeplata się z przydatnymi, aktualnymi artykułami (2022) na temat zdrowia. Znajdują się u nas lekarze specjaliści: neurolog, laryngolog, okulista. Przeprowadź w naszym gabinecie badania okresowe - Wrocław, Żernicka 215.

Przychodnia Medycyny Pracy zaprasza:
54-510 Wrocław, Żernicka 215,
tel. 601 775 123, faks 71 349 38 69

Pracownia psychologii transportu Dariusz Kraśnicki:
54-514 Wrocław, Kmicica 3
tel. 693 775 123, 71 353 92 75

Strona stosuje cookies aby zbierać statystyki i wyświetlać reklamy. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.